Demet Sağıroğlu Kimdir
Dinle
Demet Sağıroğlu Kimdir, Demet Sağıroğlu Hakkında Bilgi, Demet Sağıroğlu Biyografisi,

Demet Sağıroğlu Kimdir

Künye = Demet Sağıroğlu Doğum tarihi : 05.Aralık.1966 Demet Sağıroğlu kaç yaşında : 56 Kilo & Boy : Burcu : Yay Meslek : Ses Sanatçısı, Müzisyen Demet Sağıroğlu doğum yeri : ErzurumDemet Sağıroğlu Biyografisi

Demet Sağıroğlu, 5 Aralık 1966'da Güzel Sanatlar mezunu İzmirli bir anne ve Mühendis bir Ankaralı babanın çocuğu olarak Erzurum'da dünyaya geldi. İlköğretimini Ankara'da tamamladıktan sonra Marmara Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Resim Bölümü'nü kazanan Sağıroğlu, annesinin isteğiyle Bilkent Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Grafik Bölümü’nde eğitim görmeye başladı. Ancak aynı üniversitenin şan bölümünde açılan sınavda birinci olunca Müzik ve Sahne Sanatları Fakültesi Şan Bölümü’ne burslu olarak yatay geçiş yaptı. Sağıroğlu daha sonra İTÜ Devlet Konservatuarı Şan Bölümü’nde de eğitim aldı.

Kayahan'la tanışınca profesyonel olarak müzik hayatına atıldı. 1989 yılında Türkiye'yi Eurovision Şarkı Yarışması'nda temsil eden Kayahan'ın "Ve Melankoli" isimli şarkısında vokal yaparak adını duyurdu. 1993'te Şehrazat (müzisyen)'ın bir bestesiyle katıldığı Pop Show Şarkı Yarışması'nda birinci olan Sağıroğlu, 1994 yılına kadar Kayahan'ın vokalistliğini yapmaya devam etti. Aynı yıl prodüktörlüğünü Uzay Heparı'nın yaptığı ve albüme adını da veren çıkış şarkısı Kınalı Bebek'le önemli bir çıkış yakalayan Sağıroğlu, albümde sözü ve müziği kendisine ait olan Arnavut Kaldırımı, Hazan Mevsimi, Yadigar, Gönlünce Yaşa gibi şarkılara da yer verdi. İlk albümü olmasına rağmen Kınalı Bebek, büyük başarı kazandı.

Sağıroğlu'nun ikinci stüdyo albümü "Şikayetim Var" 1996'da müzik marketlerdeki yerini aldı. Prodüktörlüğünü Kayahan'ın yaptığı albüm, Kınalı Bebek'ın popülaritesini yakalayamasa da olumlu tepkiler aldı. Albümde kendi imzasını taşıyan Aşk Perisi, Zar Attık, Alacakaranlık, Ne Acı, Söylemem, Anlatma Bana gibi şarkılar da vardı.

1998'de kayıtları Atina'da Yannis Doulamis prodüktörlüğünde yapılan üçüncü albümü "Sımsıcak"ta Sağıroğlu, usta müzisyenler Şehrazat (müzisyen) ve Sezen Aksu'yla çalıştı. Sağıroğlu aynı yıl sahnelenen “Zeki Müren İçin Bir Demet Yasemen” isimli müzikalde ünlü aktris Belgin Doruk'u canlandırdı. Oyunculukta da başarılı olan Sağıroğlu bir sonraki yıl "Nilgün" isimli dizide başroldeydi.

2000 yılında dördüncü stüdyo albümü "Papatya Falları"yla dinleyicisiyle buluşan Sağıroğlu bu albümde prodüktör Nino Varan'la çalıştı. Albümün Savruldum ve Misafir gibi beğenilen şarkılarında yine onun imzası vardı. Aşkın Nur Yengi ve Nalan gibi sanatçılara da şarkı veren Sağıroğlu, 2004 yılında "Korkum Yok" isimli albümünü çıkardı.

2009 yılında Aralık ayında vizyona giren, bestesi Melih Kibar'a, sözleri kendisine ait Adını Sen Koy filminin müziklerin de yer aldı. En son Hiç Özlemedin mi? adlı albümünü 2012 yılının Aralık ayında çıkardı.

Demet Sağıroğlu, 2013 yılında Amerika'ya yerleşti ve New York'da yaşamaya başladı.

Albümleri :
1994 - Kınalı Bebek
1996 - Şikayetim Var
1998 - Sımsıcak
2000 - Papatya Falları
2004 - Korkum Yok
2009 - Silkelen (Single)
2012 - Hiç Özlemedin Mi?

Filmleri ve Dizileri :
Oyuncu :
2005 - Körfez Ateşi (Konuk Oyuncu) (TV Dizisi)
2002 - Reyting Hamdi (Konuk Oyuncu )(TV Dizisi)
1999 - Nilgün (2) (Efza)(TV Dizisi)
1999 - Nilgün (Efza) (Sinema Filmi)

Kaynak:Biyografi.info

Bu İçeriğe Tepki Ver (en fazla 3 tepki)

0
LOVED
0
EW!
0
LOL
0
AWESOME!
0
FUNNY
0
Kızgın
0
FAIL!

Yorumlar

https://hakkinda-bilgi.com/assets/images/user-avatar-s.jpg
Bunun için ilk yorumu yazın!